Pärnumaa koolijuhid ja õppealajuhatajad programmi „Üldhariduse pedagoogide kvalifikatsiooni tõstmine 2008-2014“ raames 5. – 6. juunil 2013 Saaremaal.
Pärnumaa koolijuhtidel on traditsioon igal kevadel teha väljasõit, et tutvuda erinevate maakondade hariduselu korraldusega. Sel aastal toimus üritus programmi „Üldhariduse pedagoogide kvalifikatsiooni tõstmine 2008-2014“ raames 5. – 6. juunil koolitusena Saaremaal. Teemaks väärtuskasvatus ja meeskonnatöö. Külastasime Muhu Põhikooli, Saaremaa Ühisgümnaasiumi, Kuressaare Gümnaasiumi ja Kuressaare Ametikooli.
Muhu Põhikool ( http://muhu.edu.ee/ ) oma 87 õpilasega paikneb Muhu saare keskosas, Liiva külas. Veel 10 aastat tagasi oli koolis 244 õpilast. Tänane direktor Andres Anton tutvustas kooli tegemisi läbi 2. klassi õpilase Ärni silmade. Kõlama jäi tegelemine folklooriga ja rahvusliku käsitööga. Palju on traditsioonilisi üritusi. Kooli eripäraks õpilaste paikkonna rahvarõivaste kandmine pidupäevadel ja aktustel. Nauditav oli raamatukogusse üles pandud õpilaste muhu tikandis tööde näitus.
Saaremaa Ühisgümnaasium (http://www.syg.edu.ee/uus/syg/ ) on traditsioonidega kool, kus on suur rõhk väärtuskasvatusel. Kooli direktor Viljar Aro jagas oma kogemusi iganädalase kooli lehe, pedagoogiliste kõneluste, tunnustamise ja traditsioonide kohta. Kõlama jäi lause „Tühi sein ei õpeta!“. Vastavalt sellele on koolimaja seinu kasutatud tunnustust väärivate inimeste esile toomiseks, kooli sümboolika demonstreerimiseks, kunstnike tööde väljapanekuteks, õpilastööde näitusteks. Paljud klassiruumid on nimelised vastavas valdkonnas nime teinud vilistlase järgi. Kooli juurdeehitusena valmis sügisest loodushariduskeskus. Saime meiegi ülevaate süsteemsest loodushariduslikust tööst noorte teadlaste kasvatamisel. Projektijuht Anne Teigamägi esitluse märksõnad- miniteaduspäevad, algklasside teaduspäev, teadlaste öö, erinevad näitused, ringid (bioloogiaring, ornitoloogiaring, lemmikloomaring, looduse avastusõpe, looduskunstiring, taaskasutusring, füüsika teadusteater), algklasside säästva arengu teemad veerandite kaupa (prügi, taaskasutus, elektri säästev kasutamine, ravimtaimed), lisaks tegemised töötajatele (seeneretk, pealelõuna toitude degusteerimisega). Laboris märkasime praktilise keemia õppimiseks mõeldud pooleliolevat seebitegu. Koolimajas ringi liikudes oli kõikjal tunda loova ja süsteemse juhi kätt.
Kohtusime ka Kuressaare linnapea Mati Mäetalu ja abilinnapeaga hariduse valdkonnas Tiina Talviga ning saime põhjaliku ülevaate linna hariduse struktuurist, rahastamisest, tugevustest, kitsaskohtadest ning arenguvõimalustest.
Kuressaare Gümnaasium (https://www.oesel.ee/kg/ ) on suhteliselt noor kool linna servas, tähistab sel aastal oma 35. sünnipäeva. Koolis on põhirõhk loovuse ja meeskonna kasvatamisel. Märksõnad- kõik klassid teatrit tegema, võimlemispidu. Direktor Toomas Takkis rääkis, et nende eesmärk on vormida õpilased, kes laias maailmas multikultuurses keskkonnas hakkama saaksid. Võtmesõnaks selles protsessis on õpetaja, kes peab arenema ja ajaga kaasas käima, et olla valmis Homo Zappiensi (klikkav inimene, vt http://www.youtube.com/watch?v=dZZlX6IPuRI ) toetamiseks. Toomas Takkise üks lausetest on „Kasta on vaja!“. Õppealajuhataja Maidu Varik tutvustas erinevaid interaktiivseid rühmatöö, ühiskoosolekute ning m-õppe võtteid ja võimalusi, rääkis kooli ajalehe koostamise kui meeskonnatöö kogemusest.
Kuressaare Ametikool (http://www.ametikool.ee/) on põhjalikult remonditud kaasaegne õpikeskkond. Direktor Neeme Rand rääkis kutseharidusest Lääne-Eestis ning oma kooli kujunemisest ja erinevatest erialadest. Tegime ringkäigu Kuressaare õppehoones ja ka Upa õppekeskuses ning tutvusime erinevate töökodade ja õppeklassidega.
Põnev on tutvuda erinevate haridusasutustega , on väga palju häid mõtteid ja põnevaid tegemisi. Kõike ei saa küll otse üle võtta, sest igal koolil on oma nägu, kuid inimeste väärtustamise, erineva meeskonnatöö ja loodusharidusliku töö valdkonnas said kõik Pärnumaa koolijuhid palju häid mõtteid!
Tekst: Pille Usin
Fotod: Raimu Pruul: http://pildid.tostamaa.ee/pkjy/saaremaa/